• تهران، خيابان شهيد بهشتی، خيابان قائم مقام فراهانی، كوچه ميرزا حسنی، شماره 24

  • ورود کاربران
  • 9821-42515

شکستگی بینی

شکستگی بینی چیست؟

شکستگی بینی در اکثر موارد در ناحیه پل بینی اتفاق می‌افتد. ضربه و تصادف از اصلی‌ترین دلایل شکستگی بینی هستند. مهمترین علائم شکستگی درد و خونریزی است. در مواردی که آسیب شدید باشد پزشک جراحی‌های باز یا بسته را تجویز می‌کند. در موارد خفیف، جا اندازی بسته یا باز استخوان شکسته بینی در مطب پزشک انجام خواهد شد.

انواع شکستگی بینی:

شکستگی قدامی:

در این حالت ضربه از سمت بالا به بینی و صورت وارد شده است و پل بینی دچار آسیب و فرورفتگی می‌شود.

شکستگی کناری:

در این حالت ضربه به یک طرف بینی وارد می‌شود، به همین دلیل یک طرف بینی فرو رفته و طرف دیگر برآمده می‌شود. این نوع شکستگی بینی بسیار شایع است.

علائم شکستگی بینی چیست؟

– متورم شدن بینی و اطراف آن

– حساسیت بینی به لمس

– خونریزی بینی

– ترک‌خوردگی، بدشکلی و چرخش بینی

– انحراف تیغه بینی

– مشکلات تنفسی

– ترشح مخاط از بینی

– انسداد در یک یا هر دو مجرای بینی

جراحی باز بینی:

در بعضی موارد شدت ضربه به بینی در حدی است که تیغه استخوانی در چندین ناحیه می‌شکند. در این حالت جراح از تکنیک باز جراحی بینی استفاده می‌کند تا دسترسی کامل و دقیق به ساختار بینی داشته باشد. برای انجام آن از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود و مدت زمان جراحی چیزی حدود ۲ ساعت است.

 

 

جراحی سپتوپلاستی بینی:

این جراحی با هدف رفع انحراف بینی انجام می شود. با توجه به شرایط بیمار ممکن است از بیهوشی موضعی یا عمومی استفاده شود. مدت زمان  انجام عمل ۳۰  تا ۹۰ دقیقه است. در طی جراحی، پزشک معمولا در یک طرف بینی شکاف ایجاد می‌کند تا به تیغه بینی دسترسی داشته باشد.

جراحی رینوپلاستی:

رینوپلاستی با توجه به شرایط بیمار چند روز و یا حتی چند ماه پس از شکستگی بینی انجام می‌شود. کاهش تورم باعث می‌شود تا پزشک متخصص ظاهر و شرایط بینی را بهتر را بررسی کند. هدف اصلی این جراحی برگرداندن بینی به شکل اولیه خودش است، بنابراین جراحی زیبایی بینی به‌شمار نمی‌رود.