• تهران، خيابان شهيد بهشتی، خيابان قائم مقام فراهانی، كوچه ميرزا حسنی، شماره 24

  • ورود کاربران
  • 9821-42515

تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی روشی است که در طی آن چربی یک قسمت از بدن برداشته شده و به بخش دیگری از بدن منتقل می‌شود. هدف از این جراحی بهبود ظاهری ناحیه موردنظر است.

در این جراحی پزشک متخصص ابتدا چربی را به روش لیپوساکشن از بدن خارج کرده و سپس آن را با روشی خاص برای تزریق دوباره آماده و به قسمت مورد نظر تزریق می‌کند.

مراحل جراحی تزریق چربی چگونه است؟

مرحله اول: استخراج چربی

در مرحله اول جراح متخصص با توجه به شرایط بدنی و درخواست بیمار ابتدا محل استخراج چربی از بدن را انتخاب می‌کند. مهم ترین نکته ای که پزشک باید در نظر بگیرد این است که، محل استخراج باید به اندازه کافی چربی انباشته شده داشته باشد.

به‎همین علت شکم، باسن و ران معمولا انتخاب‌های مناسبی برای خارج کردن چربی از بدن هستند. پس از آن جراح ناحیه مورد نظر را بی‌حس کرده و با استفاده از تکنیک‌های خاص خود، مقدار چربی مورد نظر را استخراج می‌کند. اگر حجم چربی مورد نیاز بیشتر از حد خاصی باشد، پزشک به طور معمول برای استخراج آن از روش بیهوشی عمومی استفاده می‌کند.

مرحله دوم: آماده کردن چربی برای تزریق

در مرحله دوم چربی استخراج شده از بدن برای تزریق مناسب نیست و لازم است برای آماده شدن تغییراتی در آن انجام شود. در طی این مرحله چربی استخراج شده با استفاده از دستگاه سانتریفیوژ یا برخی روش های دیگر خالص می‌شود و مواد اضافی و سلول‌های مرده از آن جدا می‌شود.

مرحله سوم: تزریق چربی به ناحیه مورد نظر

پس از انجام تغییرات مورد نظر در چربی، در آخرین مرحله پزشک متخصص میزان چربی مورد نظر را به ناحیه مشخص شده از بدن که کاملا بی‌حس و استریل شده است بوسیله سرنگ‌های مخصوص، تزریق می‌کند.

مزایای تزریق چربی چیست؟

– بهبود و اصلاح بافت های آسیب دیده بدن

– دوره نقاهت بسیار کوتاه

– روشی ایمن و کم تهاجمی

– نتایجی ماندگار با اثر گذاری بالا

تزریق چربی چه کاربردهایی دارد؟

– رفـع چین‏ و چروک ‏های عمقی صـورت و گردن

– برجسته کردن گونه، لب و فرم دادن به صورت

– بهبود قسمت‏های خالی صورت مانند گودی زیر چشم

– اصلاح و رفع خطوط ناشی از پیری در نواحی خطوط خنده، خط اخم، پلک ها ، اطراف چشم و …

– پرکردن انواع اسکار و بهبود ظاهر آنها

انواع روش های تزریق چربی کدامند؟

تزریق چربی به صورت

 یکی از محبوب‌ترین روش های زیبایی چهره، تزریق چربی به صورت است. پزشک در این روش با تزریق چربی به نواحی توخالی یا چروکیده صورت مانند زیر چشم، ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر را برای فرد به ارمغان می آورد. تزریق چربی به صورت باعث بهبود و ترمیم جای زخم ها و برجسته سازی گونه ها میشود.

 

تزریق چربی به سینه

 تزریق چربی به سینه با هدف افزایش حجم سینه ها، متقارن کردن سینه و درمان بافت‌های آسیب دیده ناشی از پرتودرمانی و ایمپلنت سینه انجام میشود.

 

تزریق چربی به باسن

 به طور کلی تزریق چربی به باسن به منظور افزایش حجم دهی، متقارن کردن و خوش فرم کردن باسن انجام میشود.

 

تزریق چربی به شکم

 در این روش که نوعی پیکر تراشی محسوب می‌شود، پزشک پس از استخراج چربی آن را به گونه ای به شکم تزریق می‌کند که مشابه عضلات شش تکه یا سیکس پک شود.

 

تزریق چربی به دست

 با افزایش سن و پیری ممکن است پوست دست چروک شود و شادابی و طراوت خود را از دست دهد. تزریق چربی به پوست دست کمک می‌کند دست افراد شاداب تر و در نهایت جوان‌تر به نظر برسد.

 

تزریق چربی به بازو

 یکی از روش هایی که بیشتر مردان خواهان انجام آن هستند، تزریق چربی به بازو است. تزریق چربی باعث تقویت عضلات سه سر و عضله دو سر میشود و در نتیجه ظاهری عضلانی‌تر و حجیم تر به فرد می‌دهد.

 

تزریق چربی به ساق پا

 در شرایطی که برخی افراد به‌دلیل ژنتیک یا لاغری پاهای استخوانی دارند. تزریق چربی به ساق پای آن‌ها کمک می‌کند با پرتر شدن ظاهر پاها اندام زیباتری داشته باشند.

مهم ترین اقدامات قبل از تزریق چربی چیست؟

– از مصرف داروهای ضد انعقاد خون و مکمل‌های گیاهی برای جلوگیری از خونریزی در حین تزریق، خودداری کنید.

– از مصرف دخانیات یک ماه پیش از عمل برای جلوگیری از شکل‌گیری عفونت و اختلال در خونرسانی، پرهیز نمایید.

– قبل از انجام عمل برای تایید سلامت کلی بدن با پزشک خود مشورت کرده و آزمایشات موردنیاز را انجام دهید.

– از مصرف مشروبات الکلی یک ماه پیش از عمل اجتناب کنید.

– درصورت استفاده از هر نوع داروی مصرفی و آلرژی خاص به پزشک خود اطلاع دهید.

مراقبت های بعد از تزریق چربی شامل چه مواردی است؟

– بروز کبودی

در بعضی شرایط ممکن است در ناحیه تزریق و محلی که چربی از آن برداشته شده تورم، درد و گاهی کبودی مشاهده شود. این وضعیت کاملا طبیعی بوده و به تدریج در طی چند روز تا چند هفته این کبودی ها برطرف خواهد شد.

 

– جلوگیری از فشار به ناحیه تزریق شده

با هدف پیشگیری از جابجایی چربی های تزریق شده، بهتر است بعد از تزریق از وارد کردن فشار به آن نواحی خودداری کنید. برای مثال پس از تزریق چربی گونه توصیه میشود حدود ده تا چهارده روز به گونه ها فشار نیاورید و و بر روی آن نخوابید.

 

– کاهش تورم

در روزهای اول تزریق چربی، به منظور کاهش تورم و کبودی از کمپرس آب سرد هر پنج تا ده دقیقه و در روزهای بعد از کمپرس آب گرم ملایم به صورت مرتب استفاده کنید.

 

– نحوه خوابیدن

به منظور جلوگیری از افزایش تورم پس از تزریق، بهتر است از چند بالش در زیر سر خود برای خوابیدن استفاده کنید تا سر بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد و باعث تجمع خون در نواحی تزریق نشود. در صورتی که محل تزریق در صورت بوده، باید شخص از خوابیدن روی گونه ها و نواحی تزریق شده، پرهیز کرده و به صورت طاق باز بخوابد، همچنین تا زمان بهبود تورم و کبودی ها از آوردن هرگونه ماساژ به صورت باید خودداری کرد.

 

– جلوگیری از خم کردن سر و صورت

در 3 الی 4 روز اول پـس از انجام تزریـق در صـورت، از خـم کردن سر به مدت طولانی به منظور انجام کارهای روزمـره خـودداری کنید.

 

– استحمام کردن

به طور کلی استحمام کردن بعد از گذشت 24 ساعت از تزریق امکان‌پذیر است. اما بهتر است در این باره با پزشک خود مشورت کرده و از فشار دادن و ماساژ دادن نواحی تزریق‌شده خودداری کنید.

 

– ادامه دار بودن درد و تورم ناگهانی همراه با تب و لرز

در صورتی که در دو هفته اول درد و تورم ناگهانی همراه با تب و لرز داشتید باید سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید.

سوالات متداول:

آیا تزریق چربی دردناک است؟

این جراحی با بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. به‌همین دلیل هنگام روند تزریق بیمار متوجه چیزی نخواهد شد و دردی را احساس نمی‌کند. پس از اتمام جراحی نیز، جراح برای تسکین درد احتمالی داروهای مسکن و ضدالتهاب را تجویز می‌کند.

مزایای تزریق چربی چیست؟

این روش یکی از امن‌ترین و بهترین روش‌های جوانسازی پوست است و با توجه به مزیت های زیاد، محبوبیت قابل ‌توجهی نسبت به سایر روش ها دارد. از دیگر مزیت های تزریق چربی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

– ماندگاری بالای نتیجه

– افزایش اعتماد بنفس

– بهبود آسیب‌های بافت

– دوره نقاهت کوتاه

– جراحی امن و راحت