• تهران، خيابان شهيد بهشتی، خيابان قائم مقام فراهانی، كوچه ميرزا حسنی، شماره 24

  • ورود کاربران
  • 9821-42515

جراحی وی تی گوش

همه چیز درباره جراحی VT گوش:

در این روش جراح متخصص، نوع بیماری گوش را به وسیله ی معاینه و انجام نوارگوش (ادیومتري)، تشخیص داده و درمان را شروع میکند. اگر مدت کمی از جمع شدن مایع در پشت پرده ي گوش بیمار گذشته باشد، درمان به صورت سرپایی انجام می شود ولی در مواردي که مدت زیادي از تجمع مایع گذشته و مایع غلیظ و چسبناك شده باشد و یا پرده ي گوش به سمت داخل کشیده شده باشد و این احتمال وجود داشته باشد که استخوانچه هاي گوش آسیب ببینند، در این صورت علاوه بر درمان طبی، به جراحی گذاشتن لوله VT همراه با بیهوشی عمومی نیاز است.

جراح VT گوش چگونه انجام میشود؟

این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام میگیرد و پزشک از طریق مجرای گوش، پرده ی گوش را سوراخ کرده تا مایع آن خارج شده و در آن سوراخ وسیله اي بسیار کوچک و قرقره مانند قرار داده میشود که از طریق سوراخ وسط آن، هوا از کانال گوش به گوش میانی میرسد. عملکرد این وسیله به صورتی است که معمولاً چند ماه در گوش میماند و زمانی که مشکل گوش بیمار برطرف شد و پرده ي گوش شروع به ترمیم شدن کرد، قرقره از پرده جدا شده و داخل کانال گوش میافتد و سوراخ پرده گوش خود به خود بسته شده و مشکل گوش به طور کامل برطرف میشود.

در مواردی دیگر ممکن است بعد از بسته شدن سوراخ گوش، به تدریج برای بار دوم مایع در پشت پرده ي گوش جمع شود؛ در این زمان جراحی مجدد گوش نیاز است، اما این بار به جاي وسیله ي قرقره مانند، از لوله ي کوچکی استفاده میشود که انتهایش دو شاخه ي عمودي دارد و شبیه به حرف T انگلیسی است. نحوه ی قرار گیری این لوله به این صورت است که شاخه هاي این وسیله در سمت داخلی پرده قرار گرفته و خود لوله از راه سوراخ پرده از مجراي خارجی گوش بیرون می آید. بر خلاف وسیله ي قرقره اي شکل که خود به خود به داخل کانال گوش می افتد، دفع این لوله خود به خود انجام نمی شود و باید پس از اینکه پزشک اطمینان کامل پیدا کرد که مشکل شیپور استاش برطرف شده، با مراجعه به پزشک متخصص آن را به وسیله ي مخصوص از گوش بیمار خارج میکند.

مراقبت های بعد از جراحی VT گوش:

– با دهان باز عطسه و سرفه کنید و از انجام حرکت شدید پرهیز نمایید.

– پس از هوشیاري کامل میتوانید مایعات مانند آب، چاي و آب کمپوت بنوشید و در صورت صلاحدید پزشک هیچ محدودیت غذایی بعد از این عمل وجود ندارد.

– از شنا کردن و ضربه زدن به گوش عمل شده جلوگیری شود.

– میتوانید با استفاده از مسواك نرم دندان هایتان را مسواك بزنید.

– به حالت نیمه نشسته یا به طرف گوشی که عمل نشده بخوابید تا ورم کمتري در گوش ایجاد شود.

– تامپون گوش معمولاً روز بعد از عمل خارج میشود. بعد از این مدت اگر گوش شما هر نوع ترشحی داشته باشد لازم است فوراً به پزشک خود مراجعه نمایید.

– حمام کردن بعد از عمل، به شرطی که به هیچ عنوان آب داخل گوش نرود بلامانع است.