• تهران، خيابان شهيد بهشتی، خيابان قائم مقام فراهانی، كوچه ميرزا حسنی، شماره 24

  • ورود کاربران
  • 9821-42515

اتوپلاستی

اتوپلاستی چیست و چگونه انجام می شود ؟

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، نوعی روش برای تغییر شکل ظاهری، اصلاح و تغییر اندازه آن‌ها و بهبود وضعیت گوش‌هاست. این نوع روش برای درمان گوش‌هایی میباشد که از سر خارج شده‌اند و به طرز نامتناسبی بزرگ هستند یا شکل طبیعی ندارند، استفاده می‌شود.
مشکل در ساختار ظاهری گوش به‌صورت مادرزادی وجود دارد و با رشد سن افراد، واضح‌تر می‌شود؛ اما در بعضی موارد ممکن است در حین تصادف یا در هنگام ورزش به ظاهر گوش‌ و حالت آن‌ها آسیبی رسیده باشد. اتوپلاستی ضمن ایجاد تعادل و تناسب در فرم و اندازه گوش‌ها، شکل طبیعی‌تری به آن‌ها می‌دهد و این موضوع باعث افزایش اعتماد بنفس افراد خواهد شد.

اتوپلاستی چگونه انجام‌‌ می شود ؟

نوع روش مورد استفاده و برش ها در جراحی به نوع مشکل گوش ها بستگی دارد. محل شکاف ممکن است پشت گوش ها و یا درون چین گوش ها باشد. برش ها در مناطقی از گوش انجام می شود که بطور واضح قابل مشاهد نباشند. ابتدا بر اساس تشخیص جراح، فرد تحت بی حسی و یا بیهوشی قرار می گیرد سپس برشی در پشت گوش و یا درون چین های گوش توسط جراح ایجاد میشود و از طریق این شکاف جراح به غضروف دسترسی پیدا می کند.
در مرحله بعد تغییرات لازم بر روی غضروف گوش انجام شده و پوست اضافه ی آن ناحیه برداشته شده و اگر فاصله ی گوش ها با سر نرمال نباشد گوش ها به سر نزدیک شده و در مرحله ی آخر شکاف ایجاد شده بخیه زده و سپس پانسمان به دور سر پیچیده می شود. مدت زمان انجام این جراحی طولانی نبوده و معمولا حدود یک الی دو ساعت به طول می انجامد.

جراحی زیبایی گوش برای درمان چه مواردی استفاده می‌شود؟

– افراد با گوش ‌های بیش ‌از حد بزرگ

– گوش‌های بیرون زده در درجه ها و جهت های مختلف که ممکن است در یک یا هر دو طرف رخ داده باشد

– نارضایتی بزر‌گسالان از نتایج جراحی قبلی گوش

اقدامات قبل از اتوپلاستی:

– تا شش هفته قبل از جراحی گوش ، از استعمال دخانیات اجتناب نمایید، چرا که استعمال دخانیات باعث کاهش اکسیژن رسانی در خون می شود.

– مصرف داروهایی ؛ همچون آسپرین ، داروهای ضدالتهاب و برخی داروهای گیاهی موجب خون ریزی در حین عمل خواهند شد، بنابراین از مصرف آن ها خودداری نمایید.

– حداقل تا 8 ساعت قبل از جراحی ، چیزی میل نکنید و ناشتا باشید.

– روز عمل، داشتن زیور آلات و اجسام فلزی ممنوع می باشد.

– آزمایشات مورد نیاز را به موقع انجام دهید و نتیجه را در اختیار پزشک خود قرار دهید.