• تهران، خيابان شهيد بهشتی، خيابان قائم مقام فراهانی، كوچه ميرزا حسنی، شماره 24

  • ورود کاربران
  • 9821-42515

عمل کاشت لنز دائمی

عمل آرتیزان ( عمل کاشت لنز دائمی ) چیست؟

عمل آرتیزان یا عمل کاشت لنز دائمی به صورت یک عمل جراحی در اتاق عمل انجام می شود ولی نیازی به بستری شدن ندارد. در این عمل برشی در کنار قرنیه ایجاد شده و لنزداخل چشمی داخل چشم و جلوی عنبیه و عدسی چشم، بین عنبیه و قرنیه قرار داده می شود. ۴ الی ۶ هفته زمان می برد تا بخیه ها برداشته شوند. در این مدت ممکن است بیمار کمی احساس درد کند اما به مرور زمان بهبود پیدا می کند.

لنزهای دائمی به چه کساني پيشنهاد مي شود؟

کاندیدای مناسب برای انجام این عمل جراحی معمولاً افراد 45 سال به بالا هستند و همچنین افرادی که دارای ضخامت قرنیه کمی هستند. به طور معمول استفاده این نوع لنزها به افرادی توصیه می‌شود که شماره چشم‌شان بیشتر از محدوده قابل اصلاح با جراحی‌های لیزری قرنیه است. همچنین این جراحی در افرادی که دارای دوربینی و نزدیک‌بینی بالاتری هستند بیشتر به کار می‌رود.

اگر فردی دارای بیماری چشمی از قبیل خشکی چشم، آستیگمات نامنظم و… باشد، کاندیدای مناسبی برای انجام این جراحی نیست.

استفاده از لنز داخل چشمی در عمل کاشت لنز چگونه صورت می‌گیرد؟

ابتدا بی‌حسی مورد نظر به بیمار تزریق و سپس برشی در کنار قرنیه ایجاد می‌شود تا پزشک بتواند لنز را در داخل چشم قرار دهد. پزشک لنز مربوطه را در قسمت قدامی، جلوی عنبیه و عدسی اصلی چشم بیمار قرار می‌دهد. در نهایت برش ایجاد شده به‌صورت ظریف و دقیق بخیه زده می‌شود که بخیه انجام شده پس از مدتی کشیده خواهد شد.

مزایا عمل کاشت لنز:

– تغییر نکردن کیفیت قرنیه

– بهبود کیفیت دید فرد در مقایسه با عینک

– قابل‌استفاده برای افراد با قرنیه‌های نازک

– قابل برگشت بودن عمل با انجام جراحی مجدد

– قدرت اصلاح نزدیک‌بینی تا درجات بالا

– دارا بودن از دقت بالاتر در اصلاح عیوب انکساری در شماره‌های بسیار بالا

تفاوت لنز دائمی با لنز تماسی چیست؟

لنزهای تماسی، خارج چشمی هستند. یعنی روی سطح قرنیه، خارج از چشم قرار داده میشوند و موقتی هستند. اما لنزهای دائمی داخل چشمی هستند و جراح باید از طریق یک برش در سطح چشم، لنز را وارد چشم کند و این یک درمان دائمی است.

لنزهای تماسی بدون اینکه به لنز اصلی چشم کاری داشته باشد روی سطح قرنیه قرار می‌گیرد و به اصلاح بینایی کمک می‌کند درحالی که لنز داخل چشمی که برای آب مروارید استفاده می‌شود، کاملا برداشته می‌شود و لنز دائمی به جای آن قرار می‌گیرد.

لنزهای تماسی با توجه به نوع آن باید روزانه، فصلی، سالانه تعویض شود و هرازگاهی از چشم خارج شود زیرا درصورت خارج نکردن و عدم شستشوی آن ممکن است باعث عفونت یا التهاب چشم شود. درحالی‌که لنز دائمی هیچ نیازی به خارج‌شدن از چشم ندارند مگر به صلاحدید پزشک و با جراحی چشم.

لنز تماسی در دو نوع طبی و آرایشی طراحی می‌شود و ممکن است شفاف یا رنگی باشد و روی تغییر رنگ چشم هم تأثیر داشته باشد. لنز دائمی فقط در نوع طبی ساخته می‌شود و صرفا برای اصلاح بینایی است و هیچ تأثیری روی تغییر رنگ چشم ندارد.