• تهران، خيابان شهيد بهشتی، خيابان قائم مقام فراهانی، كوچه ميرزا حسنی، شماره 24

  • ورود کاربران
  • 9821-42515

انحراف چشم

چند نوع انحراف چشم داریم؟

انواع انحراف چشم بر اساس نوع چرخش شامل موارد زیر است:

  • ازوتروپی: چرخش چشم به سمت داخل
  • اگزوتروپی: چرخش چشم به سمت بیرون
  • هیپروتروپی: حرکت چشم به سمت بالا
  • هیپوتروپی: حرکت چشم به سمت پایین

علت انحراف چشم در کودکان چیست؟

به طور کلی انحراف چشم در کودکان و نوزادان تا قبل از سه سالگی ظاهر می‌شود. بروز انحراف چشم در نوزادان امری کاملا طبیعی است اما بعد از سن سه تا چهار ماهگی نوزاد باید بتواند هر ۲ چشم خود را بر روی اجسام به صورت متمرکز نگه دارد. در این حالت چشم‌های نوزاد باید کاملا صاف و در یک راستا باشد. بروز انحراف چشم در کودکان ممکن است نشان‌دهنده یک بیماری بسیار جدی مانند سندروم داون یا فلج مغزی باشد.

انحراف چشم چگونه بر بینایی افراد اثر می‌گذارد؟

مغز انسان تصاویر دریافتی توسط چشم‌ها را برای قابل درک بودن در یک تصویر سه بعدی با یکدیگر ترکیب میکند. به همین خاطر می‌توانیم تشخیص دهیم که اشیاء اطراف ما تا چه حد از ما دور و یا به ما نزدیک هستند.

با خارج شدن یک چشم از راستای خود و مسیر صحیح، تصاویر متفاوتی از اجسام به مغز ارسال میگردد. در این شرایط مغز کودکان یاد می‌گیرد تا از تصویر ناشی از انحراف چشم، چشم‌پوشی کند. در این موقعیت، مغز تنها تصویری که دارای دید بهتری است را از چشمی که انحراف ندارد دریافت کرده که نتیجه آن از دست رفتن عمق دید کودک خواهد بود.

افراد بزرگسالی که بعد از دوران کودکی دچار انحراف چشم می‌شوند، معمولا دارای دوبینی نیز هستند. زیرا مغز آن‌ها یاد گرفته تا تصویر را از هر ۲ چشم دریافت کند. در نهایت مغز آن‌ها نمی‌تواند از تصویر حاصل از چشم منحرف بگذرد، در نتیجه فرد ۲ تصویر را می‌بیند.

عوارض درمان نشدن انحراف چشم چیست؟

اگر بیماری انحراف چشم به موقع درمان نشود، ممکن است باعث بدتر شدن شرایط بینایی و وضعیت چشم ها شود. برخی از عوارض عدم درمان به موقع انحراف چشم شامل موارد زیر است:

– تنبلی چشم (آمبلیوپی)

تاری دید چشم

– خستگی مکرر چشم ها

– بروز سردرد های شدیددر فرد

– دوبینی

– دید ۳ بعدی ضعیف

– کاهش اعتماد بنفس فرد

درمان های خانگی انحراف چشم شامل چه مواردی است؟

انجام روش های خانگی برای درمان انحراف چشم باعث افزایش سرعت بهبودی بیماری میشود. برای انجام درمان های خانگی باید روش‌هایی که چشم‌پزشک به شما توصیه می‌کند را با دقت انجام دهید. برخی از درمان های خانگی انحراف چشم شامل موارد زیر است:

– استفاده از عینک در خانه و بیرون از خانه ضروری است.

– انجام تمرینات مخصوصی مانند تمرین مداد و تکنیک طناب بروک توصیه میشود.

– داروهای تجویز شده توسط چشم‌پزشک را به موقع مصرف نمایید.

– چسب مخصوص چشم که توسط پزشک برایتان تجویز شده را با دقت استفاده کنید.

– استفاده از قطره‌های چشمی در زمان مقرر امری ضروری و واجب است.