• تهران، خيابان شهيد بهشتی، خيابان قائم مقام فراهانی، كوچه ميرزا حسنی، شماره 24

  • ورود کاربران
  • 9821-42515

افتادگی پلک

افتادگی پلک:

افتادگی پلک هنگامی که تماسی با مردمک چشم نداشته باشد و در میدان بینایی اختلال ایجاد نکرده باشد نیازی به جراحی ندارد اما هنگامی که افتادگی پلک شدید باشد و بخشی یا تمامی مردمک را بپوشاند نیاز به درمان و جراحی دارد.

پلک‌ها حاصل شکل‌گیری دو چین بر روی نازک‌‌ترین پوست بدن هستند. پلک ها از چشم ها در برابر خشکی، ورود اجسام خارجی و فشار بیش‌ازحد محافظت می‌کنند و در هنگام خواب با توزیع یکنواخت اشک کمک می‌کنند تا چشم‌ها مرطوب بمانند.

اما گاهی ممکن است پلک‌ها شل و آویزان شوند. افتادگی پلک چشم که به آن پتوز، (بلفاروپتوز یا بلفاروپتوزیس) نیز گفته می‌شود، ممکن است به دلیل ژنتیک، ضربه، افزایش سن یا اختلالات پزشکی مختلف ایجاد شود.

این وضعیت درصورتی‌که یک چشم را تحت تأثیر قرار دهد، پتوز یک‌طرفه و هنگامی‌که بر هر دو چشم تأثیر بگذارد، پتوز دوطرفه نامیده می‌شود. در موارد شدیدتر این شرایط می‌تواند منجر به مشکلات بینایی، زیبایی و یا مشکلات سلامتی دیگر شود.

علل بروز افتادگی پلک:

شایع‌ترین علل بروز افتادگی پلک نازک شدن عضله‌ی پلک می‌باشد که معمولا بر اثر بالا رفتن سن اتفاق می‌افتد هرچند ممکن است این علت در جوانی هم دیده شود.

از دیگر دلایل ضعیف شدن این عضله میتوان به استفاده از لنزهای چشمی، مالش بیش از اندازه چشم‌ها، انواع جراحی های چشم، التهابات چشمی و … اشاره کرد.

مهم ترین علائم افتادگی پلک چیست؟

– عدم قرینگی بین پلک های بالایی

  • یکی از اولین و متداول ترین علائم افتادگی پلک قرینه نبودن پلک های بالایی چشم ها با یکدیگر است.

– خشکی و اشک ریزش چشم ها

  • از دیگر علائم افتادگی پلک ها میتوان به خشکی و اشک ریزش مکرر چشم ها اشاره کرد.

– تاری دید

  • از نشانه های افتادگی پلک ها میتوان به کاهش دید و میدان بینایی و در نهایت تاری دید اشاره کرد.

– درد و تورم چشم ها

  • نوع و میزان افتادگی پلک ها میتواند باعث درد یا تورم چشم ها شود.

– لوچ و یا تنگ شدن چشم ها

  • لوچ شدن یا تنگ شدن چشم ها یکی از نشانه های رایج افتادگی پلک است. این اتفاق در کودکان شایع تر است. لوچ شدن ممکن است فقط برای یکی از چشم ها به وجود بیاید.

– بالا بردن سر و شانه به طور مکرر

  • از دیگر علائم افتادگی پلک بالا بردن سر و شانه به طور مکرر است. این موضوع بیشتر در کودکان شایع است.

روش های پیشگیری از افتادگی پلک:

– انجام ورزش های چشمی به برطرف شدن پف چشم، که باعث سنگینی پلک و فشار به عضلات پلک میشود، کمک میکند.

– داشتن رژیم غذایی مناسب که از تشدید پف چشم جلوگیری می کند.

– پرهیز از قرارگرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید

– استفاده مداوم از کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی و کلاه لبه دار

– کاهش استفاده از نورهای مصنوعی، کمتر استفاده کردن از موبایل و لپ تاپ خصوصا در شب

– پرهیز از مطالعه در نور کم.

چه عواملی افتادگی پلک را تشدید میکند؟

– بالارفتن سن

– بیماری دیابت

– انجام برخی از جراحی های چشمی مانند آب مروارید

– عوامل ارثی

– عادات غلط افراد

– وارد شدن آسیب های شدید

عوارض افتادگی پلک:

افتادگی پلک ها علاوه بر مشکلات زیبایی که می‌تواند به وجود بیاورد منجر به مشکلات جسمی نیز می شود.

فرد مبتلا به افتادگی پلک اگر دچار تاری دید باشد برای دید بهتر مجبور میشود چشمان خود را جمع کند و به عضلات کناری چشم خود فشار بیاورد که این کار علاوه بر آسیب زدن به عضلات چشم منجر به چروک شدن پوست دور چشم نیز میشود.

همچنین فردی که بر اثر انسداد مسیر بینایی باید سر خود را به عقب ببرد و با این کار به مرور دچار کشیدگی عضلات گردنی می‌شود.

انواع افتادگی پلک کدام است؟

افتادگی پلک و انواع راه های درمان آن شامل روش های مختلفی است. افتادگی پلک که آن را با نام پتوز نیز می‌شناسند امکان دارد یک چشم یا هر دو چشم را درگیر کند. انتخاب روش درمان افتادگی پلک با توجه به نوع آن از راه های مختلفی، مانند جراحی، انجام میگیرد. انواع افتادگی پلک شامل موارد زیر است:

 

افتادگی پلک اکتسابی

افتادگی پلک اکتسابی نوعی از افتادگی پلک است که از بدو تولد وجود نداشته و بعد‌ها ممکن است به دلایل مختلفی به وجود بیاید. افتادگی پلک اکتسابی ممکن است به دلیل بالارفتن سن، ژنتیک، برخی از بیماری‌های عضلانی مثل دیستروفی، عادات غلط، انواع جراحی های چشم و … اتفاق بیفتد.

 

افتادگی پلک مادرزادی

افتادگی پلک مادرزادی مخصوص نوزادانی است که با این نقص متولد می‌شوند. علت این نوع از افتادگی پلک عدم تکامل رشد عضله‌های پلک می‌باشد.

افتادگی پلک مادرزادی چگونه درمان می شود؟

در اکثر موارد، افتادگی مادرزادی پلک کودکان بوسیله جراحی درمان میشود. اگر کودک علاوه بر افتادگی پلک به تنبلی چشم هم دچار باشد، ممکن است درمان با قرار دادن پوشش بر روی چشم سالم، استفاده از عینک و یا قطره چشمی ضروری باشد. تشخیص نوع جراحی و انتخاب روش مناسب، بر اساس عوامل زیر صورت می گیرد:

– سن کودک

– نوع درگیری یک یا هر دو پلک

– شدت پتوز

– قدرت عضلات بالا برنده و پایین آورنده پلک

– وضعیت حرکات چشمی

روش درمان افتادکی پلک اکتسابی چگونه است؟

بهترین روش درمان این نوع از افتادگی پلک انجام عمل جراحی است. درمان افتادگی پلک به روش بلفاروپلاستی، جراح پوست، ماهیچه و یا چربی های اضافه پلک بالا و پایین را جدا کرده تا فرم و حالت چشم‌ها اصلاح شوند. جراحی بلفاروپلاستی هم جنبه درمانی و هم جنبه زیبایی دارد. انجام عمل بلفاروپلاستی علاوه بر ظاهری زیباتر و جوانسازی چهره، باعث بهبود میدان دید و بینایی افراد میشود.